web_tasarm_reklam_banneri.jpg

Milyon dolarlık e-mailler ve bir küp altın buldum 30/10/2012

Milyon dolarlık e-mailler ve bir küp altın buldum

Lütfen milyon dolarlık e-mailler ve bir küp altın tuzağına karşı herkesi bilgilendirelim.

Gün geçmiyor ki dolandırıcılıklara bir yenisi eklenmesin. Şimdilerde yeni yeni piyasaya çıkmış ve şahit olduğumuz olayları sizlerle paylaşmayı uygun bulduk. Eminim bir çoğunuza İngilizce mail gelmiştir de merak etmeden silmişsinizdir. Yurt dışında bir bankada, ölmüş birinin milyon dolarlarını sizin yardımınızla transferini gerçekleştirip payınızı almanız konusunda sizden yardım istenmektedir. Ya da telefonla eskilerden bir dostunuz olduğunu iddia eden birisi sizi arar. İş yaparken tesadüfen bir küp veya bir miktar, tarihi eser ya da altın bulduğunu iddia eder. Sizi yanlarına davet ederler. Piyasaya sürülmesi konusunda sizden yardım isterler. Payınızı da alacağınızı söylerler.

 Özetle altın meselesinden bahsedeyim önce. Yakın zamanda bir telefon aldım. İsmimle hitap ediyordu. Eniştesinin inşaatta çalışırken bir küp ne olduğundan emin olmadığı sikkeler bulduğunu, bunların değerli olabileceğini, işyerinde kimseye söylemediğini ve şimdilik evde sakladığını söyledi. Bir de bulduğunu iddia ettiği altınlardan bir resim çekip gönderdi. Kaç sene önce askerlik yaparken ona yardımlarım olmuş da, birden aklına ben gelmişim. Benden hemen ertesi gün yola çıkarak yanlarına gitmemi istiyor. Gel kendi gözlerinle gör diyordu. Numune gönder bakalım dedim, yakalanabileceğini ve göndermeye korktuğunu söyledi. İlla ben gidecekmişim. İlk önce kabul etmediği orada bulunan bir yakınımı sonradan kabul etti, Bu kez de ben onun gelemeyeceğini söyledim. Sonra bu konuda onlara yardımcı olamayacağımı söyledim. Bir gün sonra tekrar aradı ama olmayacağını söyledim. Her gün 3-4 kez arayan vatandaş, 1 hafta geçti halen arayacak.

Siz siz olun, her ne şekilde olursa olsun bunlara inanmayın. Size gerçek bir kaç tane altın gösterebilir veya verebilirler. Arkasından onların planları işlemeye başlar.

Gelelim diğer konumuza. Arada bir ingilizce e-mailler alıyordum. Tesadüfen birini kopyaladım ve google nin çeviri özelliğinden türkçesine baktım. Adamın biri başka bir ülkede bankada çalışıyor. 11 milyon dolar hesabında bulunan birinin uzun zamandır banka işlemi yapmadığını, bu vesileyle hesaptaki paranın hazineye aktarılacağını yazıyordu. Bankacı size teklifte bulunuyor. Sizden bazı bilgileri göndermenizi, milyon dolarları sizin hesabınıza transfer edeceğini, sonra vermiş olduğunuz adrese geleceğini ve parayı paylaşacağınızı belirtiyor. Ben ilk etapta bir hesap numarası verdim. Biraz transfer et de bakalım doğru musun diye yazdım. Ama yeni bir mail geldi. Ben cevap yazarak ilk saflığımı yapmış olmuştum. Tabi bankacı öyle sanıyor. Sık sık mail gönderdi, ekstra bilgiler istedi göndermedim. Herkes bu şekilde ön yargıyla yaklaşmayabilir. Bu yöntemin altında, kolay para kazanma hayaliyle büyük vaatler peşinde koşan insanların bu zaaflarından faydalanmak yatıyor. E-maillerine cevap yazdığınızda konuyla ilgilendiğinizi anlıyorlar. Size hesapla ilgili gerçekçi belge resimlerini gönderiyorlar. Sonra paranın transferi için sizden bir kaç bin dolar masraf adı altında para istiyorlar. Sonra bir başkasının haberi oluyor efendim ona da sus payı isteniyor. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez diyerek bunları yapan insanlarımız ne yazık ki var. Bu anlattığım sadece bir örnek. Çünkü değişik isimlerden, değişik miktarlarda, farklı e-posta adreslerine bu tür mailler gelebiliyor. Bir itirafta bulunayım: ilk maili okuduğumda ben de inanır gibi oldum. Tabi biraz sabır edince bir hafta sonra başka bir e-posta adresime benzer bir mail alınca konuyu araştırıp sizlerele paylaşmayı uygun buldum.

Siz siz olun, bu tür mailler gelirse hiç ilgilenmeden ve tereddüt etmeden silin gitsin. Bu zamanda kim para denen illeti bir başkasıyla paylaşmış veya kendine ortak etmiş ki. Saygı ve sevgilerimle. www.igdirisrehberi.com

Facebook Yorumları